Realizacja dla Tatrzańskiego Parku Narodowego

Jedną z naszych sztandarowych usług jest produkcja filmowa ukierunkowana na edukację i ekologię. W ramach tego obszaru zrealizowaliśmy kilka dużych projektów. Jednym z nich jest stworzenie materiałów multimedialnych dla Tatrzańskiego Parku Narodowego.

Zlecenie o wartości ponad 300 000,00 zł obejmowało/Naszym zadaniem było przygotowanie:

  • 9 filmów edukacyjnych,
  • 1 interaktywnego filmu edukacyjnego,
  • 1 filmu edukacyjnego w technologii 3D.

Zamówienie realizowane było w ramach projektu pn. „Dom Przyrody, Park Ludzi – przez Ekologię do Zrównoważonego Korzystania z Ekosystemów

Film interaktywny

Najważniejszą częścią zlecenia był film interaktywny. To jemu projekt zawdzięcza swoją innowacyjność. Jego celem było zaangażowanie odbiorców i zachęcenie ich do aktywnego zdobywania wiedzy, uczestniczenia w przekazywaniu informacji o Parku. W żadnym innym Parku Narodowym w Polsce nie spotkamy się z taką formą prezentacji treści.

Realizacja wymagała odpowiednich narzędzi: film interaktywny pozwala na równoczesne oglądanie filmu wyświetlanego na ekranie głównym i wykonywanie działań na tablecie.

Oprócz samego filmu musieliśmy więc przygotować oprogramowanie umożliwiające działanie poszczególnych elementów oraz zawartość aplikacji zainstalowanej na tablecie używanym przez widza podczas oglądania filmu. Aplikacja obejmuje:

  • quiz,
  • modele 3D
  • i rzeczywistość rozszerzoną (augmented reality, virtual reality).

Widz może dowolnie obracać modele na ekranie tabletu.

Filmy edukacyjne

Realizację każdego filmu zaczynaliśmy od podstaw – przygotowanie scenariusza, storyboardów, które konsultowaliśmy na bieżąco z pracownikami TPN. Potem przyszła pora na realizację zdjęć: musieliśmy dostarczyć ujęcia przedstawicieli większości gatunków zwierząt żyjących w Parku w ich naturalnym otoczeniu – od niedźwiedzia po kornika.

Materiał filmowy

Realizacja zdjęć przedstawiających zwierzęta wymagała ogromu pracy, doświadczenia i cierpliwości, aby nie spłoszyć żadnego osobnika i uzyskać wysokiej jakości materiał. W filmach edukacyjnych widzowie zobaczą m.in. niedźwiedzia brunatnego, rysia, wilka, świstaka, lisa, kornika, kozice, dzięcioła trójpalczastego.

Współpraca

Filmy realizowaliśmy w wyjątkowej atmosferze również dzięki bardzo dobrej współpracy z pracownikami Tatrzańskiego Parku Narodowego oraz Tatrzańskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego.

Grafika

Filmy zostały urozmaicone animacjami i grafiką komputerową, co znacząco podnosi ich jakość i sprawia, że są ciekawsze.

Profesjonalny sprzęt

Największe wrażenie robią zdjęcia lotnicze, panoramy filmowane z użyciem drona, ujęcia wykonywane na dużych wysokościach.

Zrealizowanie całości zlecenia trwało rok – pracę zaczęliśmy w sierpniu 2015 roku.

Odwiedzaliśmy Tatry kilkukrotnie, aby sfilmować je o każdej porze roku i pokazać piękno tych niezwykłych gór w różnych sytuacjach, w różnych porach dnia, w odmiennych warunkach atmosferycznych. Dzięki wytrwałości i doświadczeniu wykonaliśmy wiele unikatowych zdjęć.

Ujęcia były realizowane w wyjątkowo trudnym terenie. Zachwycają, gdyż wiele osób nie ma możliwości zobaczenia prezentowanych miejsc na własne oczy.
W czerwcu 2016 roku odbyła się kolaudacja projektu. Filmy można zobaczyć w sali kinowej Centrum Edukacji Przyrodniczej Tatrzańskiego Parku Narodowego.

Sala kinowa jest przygotowana dla 60 osób. Znajduje się w niej:

  • 20 stolików do filmu interaktywnego,
  • 2 ekrany,
  • 60 tabletów,
  • 60 par okularów 3D.

Wyświetlane są w niej: film ogólny o Tatrach w technologii 3D i film interaktywny trwający 45 minut.

Centrum mieści się przy ul. Chałubińskiego 42a w Zakopanem – szczegóły na stronie.

Projekt był również szeroko promowany w różnych mediach, za pomocą wielu narzędzi. Jednym ze sposobów upowszechniania informacji o projekcie był artykuły prasowe. Tutaj również mogliśmy się wykazać: w czasopiśmie „Poznaj Świat” ukazał się przygotowany przez nas artykuł.